2018. augusztus 29., szerda

A MEGBOCSÁTÁS.

A legfőbb erények egyikének birtokosa vagy, ha teljes szívedből meg tudod bocsátani az ellened elkövetett sértést, bántást.

De milyen nehezen is megy ez, igaz?!

Ugyanis nem mindegy kitől kapjuk a bántást. Mennyire kötődünk hozzá, milyen kapcsolatban állunk vele, mit várunk el tőle, mit tapasztaltunk eddig irányából. 

Ha kevésbé fontos az a személy, akitől kaptuk, könnyebb elengedni. Ilyenkor legyintünk és megyünk is tovább. Azonban, minél nagyobb az érzelmi kötődés vagy függés, annál nagyobb a fájdalom, annál mélyebbre hatolnak lelkünkben a bántó szavak, tettek. Éppen ezért a bennünk keletkezett sebek nehezebben gyógyulnak, így a megbocsátás is nehezebben, vagy egyáltalán nem megy.

A sértést követő időszakban elő-elővesszük sérelmeinket, újraéljük őket, igyekszünk megfejteni az okát, feldolgozni, megpróbáljuk elengedni, megbocsátani, feloldozni tette alól a másikat.

Ilyenkor érdemes figyelembe  venni,  a bántó fél  pillanatnyi lelkiállapotát, élethelyzetét, mert lehet nem is volt célja a bántás, csak a terhelt háttér miatt kibuktak belőle a szavak.

Saját lelki békénk miatt jobb elengedni  és nem hurcolgatni, ami fájdalmat okozott és ha számunkra fontos még a bántó fél, akkor tettét ne is emlegessük fel a későbbiekben.

GRAFOLÓGUSOK SZAKMAI ÉS ETIKAI KÓDEXE.

Időről-időre újraolvasom a rólunk, nekünk szóló szabályzatot., hogy milyen jogokkal bírok és milyen kötelességeim vannak.
Általában a hozzám forduló csak annyit tud, hogy titoktartási kötelezettségem van...pedig mennyi mindenre oda kell még figyelnem!
Egy-két érdekességet mutatok ezek közül:
- Néhányan kíváncsiak, látható-e a kézírásukból milyen betegségben szenvednek. Ha úgy ítélem meg, javasolhatom, hogy látogasson el egy orvoshoz, de nem szabad diagnosztizálnom.
- Nem mintha szeretnék, de nem hirdethetek és nem publikálhatok okkultizmussal, jóslással, ezotériával foglalkozó felületen.
- Indoklás nélkül elutasíthatok egy felkérést. (Erre már volt példa.)
- Tisztességtelen úton szerzett kézírás gyanúja esetén a véleményezést el kell utasítanom.
- Fénymásolt, scannelt mintát nem vizsgálhatok! (Hű, pedig ezt, de sok grafológus megteszi.)
- Csak grafológai ismereteim, tapasztalataim határain belül vállalhatok felkérést. (Ezért vannak olyan kérdések, amelyek megválaszolását el kell, hogy utasítsam.)
- A kézírást csak az író személy engedélyével hozhatom nyilvánosságra.
- Harmadik személy kézírását, csak annak beleegyezésével analizálhatom. (Milyen nagy igény van ennek a figyelmen kívül hagyására!)

2018. augusztus 26., vasárnap

A HIBÁZTATÁS.

Ha valami probléma, gond, konfliktushelyzet áll elő, ha valami nem úgy alakul, ahogy mi szeretnénk, sok esetben azonnal rá tudunk mutatni arra az emberre, aki szerintünk a hiba forrása. Rögtön hárítjuk annak a lehetőségét, hogy mi okozhattuk ezt az egészet, hisz az biztos, hogy nem lehetünk mi a felelősek. Igyekszünk saját tetteinket, hibáinkat is másra hárítani, ezzel felmentve magunkat minden hibázási lehetőség alól.
 
Bizony, aki felvállalja, beismeri a hibáit, nem becsülendő, az a gyengeség jele és a vállalás időpontjától kezdve céltáblául is szolgálhat a körülötte lévő pont erre a "gyengeségre" hajtók számára. Hasonló helyzetben, ha meg kívánja védeni magát a másik fél, előrukkolnak a régebbi, 1-2-10-20 évvel ezelőtti botlással, hibával, emlékeztetve arra, hogy régen is te voltál a hibás, ki más lehetne most is.

Van, aki látszólag beismeri, hogy szokott tévedni.
- Biztos hoztam én is rossz döntéseket... - Lehet, nem így kellett volna... - De, ha a körülmények mások lettek volna... (Tehát, mégsem ő maga a hibás.)

Van, aki folyamatos önostorozásban él, vagy mert valóban bűnbaknak érzi magát, vagy mert mártírként tetszelegni jó. A bűnbak valószínűleg sok fenyítést, szidást és annak megerősítését kapta gyerekkorban, hogy ő a bűnös mindenért. Így már el sem hiszi magáról ennek az ellenkezőjét.
A mártír pedig folyamatos figyelmet igényel és feloldozást vár másoktól, hogy: - Jaj, dehogy is, nem miattad van...

Hogy önostorozó, figyelem éhes, vagy nagy manipulátor vagy-e...., az írásjegyeid elárulják.

2018. augusztus 23., csütörtök

A SZABADSÁG.
Mindenki szeret, szeretne szabad lenni, de hogy kinek mit jelent ez a szó, az sok mindentől függ. Ki hogy érzi magát éppen a bőrében, kitől-mitől, miből, milyen szorongató helyzetből szabadulna éppen, ha tehetné.
A szabadság nem azt jelenti, hogy törvényt, írt és íratlan szabályokat figyelmen kívül hagyva megtehetünk bármit. A szabadság az, amikor sem belső, sem külső, akadálya nincs a boldogságodnak. Jóban vagy önmagaddal, mások véleményétől elvonatkoztatva tudsz élni, a munkádat örömmel végzed, nem kínoz betegség. Szabadon, kedved szerint dönthetsz a téged illető kérdésekben, szabadon járhatsz, kelhetsz, nem korlátoz semmilyen külső tényező.
A szabadság érzése azonban nem azonos a tökéletes, problémamentes élettel, inkább egyéni nézőpont kérdése.
Ha te egy idegőrlő, feszültséggel teli párkapcsolatban élsz, amely úgy érzed gúzsba köt és nem ereszt, az az egész életedet megpecsételheti. Ha sikerül ebből kilépned, máris szabadnak fogod magad érezni és ezzel együtt mindent szebbnek és jobbnak fogsz látni. Olyanra is van példa, hogy valaki egy súlyos betegség miatt csak segítséggel, és csak ritkán jut el oda, ahová addig bármikor elmehetett, de nem hagyta, hogy a korlátozott szabadság kedvét vegye. Megőrizte - vagy inkább mondjuk azt, hogy visszaszerezte - a lélek szabadságát és fittyet hányva a kerekesszékére, átértékelve az élet értelmét, így is boldognak, szabadnak érzi magát.
Probléma, nehézség nélküli élet nincs. A belső béke megtalálása az igazi szabadság!

2018. augusztus 22., szerda

A PLETYKA - szerintem.
Már szinte észre sem vesszük, milyen sokszor pletykálkodunk. Munkahelyen, baráti körben, otthon, vagy ha megállunk valakivel beszélgetni az utcán, máris szóba kerül egy harmadik személy, akit "akaratunk ellenére" , de kitárgyalunk, rossz színben tüntetünk fel, sokszor minden alapot nélkülözve illetjük őt negatív jelzőkkel.
Igen, sajnos zsigerből jön, hogy megszóljuk, lehúzzuk azt, aki éppen nincs jelen. Ha pozitívat tett is, cselekedetét elferdítve, megcsorbítva nyilatkozunk róla.
Vajon miért?
Miért esik nehezünkre becsülni a másikban azt, ami érték, miért csak a rosszra vagyunk kihegyezve? Miért szúrjuk, bántjuk a másikat, miért pletykálkodunk folyton? Talán az ellenünk elkövetett sérelmeket akarjuk megtorolni ezzel.....és ezek a sérelmek valódiak-e, vagy csak mi képzeljük őket? Vagy, mert a másik gyengítésével erősebbnek, jelentősebbnek érezzük magunkat?
Az elismerő szavakkal valahogy mindig csínján bánunk, ellenben, ha a másik rombolása a tét...
Pedig a másokról alkotott véleményünk, inkább bennünket minősít, mint akiről szól, hiszen véleményalkotásunk a bennünk munkálkodó érzéseket hozza felszínre!
Bizony-bizony, ha te hajlamos vagy pletykát gyártani, vagy partner vagy annak továbbadásában, az a kézírásodból is kiderül.
A NAGY KEZDŐBETŰ.

Az Én-kifejezés, a magadról megmutatni kívánt kép formába öntése a nagy kezdőbetű. De, ahogy már korábban említettem, hamar - a többi betű leírásakor - lehullik rólad a lepel. Kiderül, hogy az általad mutatottak valódiak-e vagy hamisak.
Annak megfelelően, hogy kisebb-nagyobb, egyszerűbb-díszesebb, megbújó-kiemelkedő, széles alapon álló vagy a kisbetű felnagyítása, árulkodik rólad. Láttatja milyen az önértékelésed, önkifejezési vágyad, intelligenciád, kiegyensúlyozottságod.

2018. augusztus 21., kedd

A BÁTORSÁG.

Ez már régóta foglalkoztat. Csak a megfelelő alkalmat vártam, hogy beszélhessek róla....
Hogy, hogy kapcsolódik a a grafológiához? Akaraterőnknek, kitartásunknak személyiségformáló ereje van, így a kézírásunkban is látható jelei vannak....
Sok kisgyerek gondolkodás, hezitálás nélkül felszalad a mászóka tetejére. Néhányan azonban csak toporognak előtte, sehogy nem sikerül a második foknál feljebb jutni. Ekkor még nem tudják megfogalmazni miért is nem megy tovább, egyszerűen "csak" félnek. Az sem segít, ha a szülő azt mondta: Nézd a Pistike milyen ügyesen felment, ne félj, na menjél!
Ez még jobban frusztrálja, hisz nem elég, hogy a félelem a földön maradásra készteti, még a szavak is rosszul esnek és már kész is van az önbizalomhiány. Úgy érzi, egy szerencsétlen, aki még egy mászókára sem tud felmenni.
Ha nem is a mászóka kapcsán, de én is éreztem így néha gyerekként...
Aztán felnőttem és már egészen másként látom, főleg mióta tudom, hogy nem az a bátor, aki teljes mellszélességgel beleveti magát az előtte álló helyzetbe, hanem aki kétszer is körbejárja a mászókát mielőtt fellépne rá, és a félelmeivel szembeszállva, remegő lábakkal elindul felfelé.
A mászóka tetején ott van a cél, amit el szeretnék érni, amihez csak úgy jutok fel, ha fokról-fokra legyőzőm a bennem munkálkodó negatív erőket.
A cél lehet bármi. Hogy lefogyjál, hogy felépülj egy súlyos betegségből, hogy álmaid munkáját végezhesd, hogy lefusd a Maratont.... A cél eléréséig vezető út egyben egy belső lelki munka is. Akarat, kitartás, feladás, sikerélmény, botlás, megszégyenülés, hit, remény... Ezek mind útitársul szegődnek az ember mellé az út során. Egyikük segíti az előrejutást, másikuk visszahúzza. Általuk azonban jobban megismered önmagad - és másokat is, de ez már más kérdés -, és a végén már nem is fogsz csodálkozni, hogy: Én erre is képes voltam!
A NAGY KEZDŐBETŰ.

Azt megfigyeltétek már, hogy minél elégedetlenebb valaki önmagával, annál többet "pakol" magára, hogy elfedje vélt vagy valós hiányosságait? Ezáltal a nyilvánosság elé, a szociális térbe már úgy lép ki, hogy azt az arcát mutatja, amilyen igazából szeretne lenni.
Minél nagyobb hangsúlyt fektetünk saját személyünkre, annál jobban díszítettek, kiemelkedőbbek nagy kezdőbetűink. De ha figyelem-, elismerés-, törődés hiányban szenvedünk, akkor a kompenzálás jeleként is megnyilvánulhat.
Előfordulhat, hogy az egész íráskép olyannyira feltűnő, hivalkodó, hogy messziről látszik milyen nagy jelentőséget tulajdonít magának az írást adó (duktor). Néha "csak" a túldolgozott nagy kezdőbetűk, a méretes oválbetűk, a párosbetű kapcsolatok árulkodnak erről.
A valódi ÉN-ed azonban nem bújhat el egy díszes kezdőbetű mögé, hiszen az csak egy máz, ami a többi betűd leírásakor lemosódik rólad.
VEGYES KÖTÉSMÓD.

Már az elnevezés is mutatja, hogy ebben az esetben több kötésmód típust is használsz az írás folyamata során. Általában egy változatot használunk, amelybe bele-bele "csempészünk" más duktus - kötés - formát.
A vegyes formaalkotás elemzése során annak a típusnak a jellemzői lesznek igazak rád, amelyek dominánsan vannak jelen a kézírásodban. Attól függően, hogy az egyéb kötésmódok milyen arányban találhatóak meg, azok árnyalhatják személyiségjegyeidet, de extrém esetben ez többrétegű, ellentmondásos, feszültséggel teli embert is takarhat. Ebben az esetben hol az egyik, hol a másik személyiség kerekedik felül.
Biztos veletek is előfordult már, hogy olyan élethelyzetbe kerültetek, ami számos megoldásra váró problémát vetett fel, s melyek megoldása során számtalan kérdés megválaszolásra várt.
Ilyenkor hamar szeretnél megoldást találni, a kérdéseidre pedig választ kapni. Szinte mindegy, hogy ki és hogyan, de segítsen már valaki neked.
Sokszor szalad az ember ide-oda, keres fel ezt-azt. Ilyenkor néha a grafológus is a képbe kerül...., hátha ő tud segíteni.
Igen, tud. De nem mindenre tudom én sem a választ. Van, ami nem az én szakterületem, van, aminek a megválaszolása nem etikus, és olyan is van, amit nem lehet látni a kézírásból.
Mutatok néhány kérdést, ami kicsit talán fura lehet, vagy akár vicces is, de akiben megfogalmazódott, az igenis komolyan gondolta a kérdés mögött megbújó félelem, gyanakvás, bizonytalanság miatt.
Egy esetben az elhunyt családtag kézírásából kértek, hogy állapítsam meg, mi okozhatta a halálát. 
Egy fiatalember kérdezte, megállapítható-e egy hölgy kézírásból, van-e gyermeke, és ha igen, mennyi idős.
Betegségben szenvedett egy érdeklődő és a kérdése az volt, elviszi-e a betegség.
Egy hölgy arra volt kíváncsi, látható-e a kézírásból, hogy a "nagy Ő" mikor talál rá.

Ugye, kicsit érdekesek a kérdések!
A kézírásból sok mindent meg lehet állapítani, de... Egyes tulajdonságaid determinálhatnak, előrevetíthetik a jövődet, jóslásra azonban a grafológia nem alkalmazható. Személyiségjegyek, képességek, készségek feltárására képes, azaz tükröt tartva eléd megmutatja milyen ember vagy, de a körülményeid meghatározására nem alkalmas. Minden egyéb csak belemagyarázás, amitől óvakodni kell!
A FONALAS KÖTÉSMÓD.
Ezzel a kötésmóddal készített írás mozgáshangsúlyos, mivel a forma elvész, és egy hullámvonallá alakul át. Az így író személy kevés energiabefektetéssel halad előre, mozgását nem akadályozza semmi. Természete ennek megfelelően simulékony, diplomatikus, kitűnően alkalmazkodik, könnyen teremt kapcsolatot.
Sokoldalú, nyitott személyiség, a környezet hatásaira fogékony, érzékenységénél fogva az apró rezdüléseket is észreveszi, gondolkodása analizáló, rugalmas.
Negatív esetben felületes, nemtörődöm, lavírozó, felelősséget nem vállaló embert is takarhat.
A SZÖGES KÖTÉSMÓD.

Nem is nagyon kellene boncolgatni ezt a kötésmódfajtát, hiszen már az elnevezésben is benne van milyen személyiség lehet, aki ezt alkalmazza. Nagy kettősség jellemzi az így író egyént. Ez a kötésmód rengeted jó és kevésbé jó tulajdonságot ölel fel.
A merev, hajlíthatatlan, szúró formák, merev viselkedésű, hajlíthatatlan, meggyőzhetetlen belső hittel, akarattal rendelkező embert takarnak, aki előszeretettel bánt, szúr bele a másik emberbe, kritizálják azt. Általában magának való, aki nehezen alkalmazkodik, folyamatos feszültség, görcsösség jellemzi.
Viszont pontosan ezen jellemzők miatt lesz ő jó munkaerő. Mivel folyamatos bizonyításvágy mozgatja, aki jól terhelhető, kitartó a munkában és megbízható.
Azonban nem szabad összetéveszteni a szöges írást, a szögesedő írással és a vegyes kötésmód esetén fel-felbukkanó néhány szöges formaalkotással.
A GIRLANDOS KÖTÉSMÓD.
Az árkádos kötésmódhoz képest a füzéres - girlandos - formák létrehozása jóval könnyedebb, kevesebb energiafelhasználással járnak. Bár, ha ez a forma szögesedik, merevebbé válik, máris megdől ez az állítás!
Ha így írsz, akkor nyitottabb, barátságosabb, toleránsabb személy lehetsz. Természetesen e kötésmódnak is sok típusa van, tehát attól függően, hogy te melyiket alkalmazod, ezek a megállapítások is változhatnak.
E kötésmódot is létrehozhatod feszültebben, lazábban, a téged ért traumák, azok feldolgozása, magadban tartása vagy sikeres elengedése függvényében.
Ha bizonyos típusát alkalmazod, akkor önállótlanság, akarat hiánya, kihasználhatóság, míg más esetben, pont hogy erős akarat, határozottság jellemezhet.
A csatolt írásmintában a girlandos kötésmód több módosulatát is megtalálhatjuk.

KÖTÉSMÓDOK.
Azon túl, hogy a betűidet egymáshoz kötöd-e vagy sem, az is sokat elárul rólad, hogy miként teszed azt. A betűket összekötő és magukat a betűk alakításánál használt vonalakat nevezzük kötővonalnak.
E vonalak vizsgálatából látom milyen a környezetedhez való viszonyod, az ÉN-védelmed, mennyire tudsz alkalmazkodni, mennyire fontos saját akaratod érvényesítése. Hogy fogadod a kívülről érkező infót, mit kezdesz vele, hogy dolgozod fel.
Minél lágyabb és lendületesebb a vonalvezetésed, annál kedvezőbb a megítélés. De soha nem hagyom figyelmen kívül a kiváltó okok elemzését sem, ha te markánsabb vonalakkal író személy vagy. Hiszen mindennek oka van.
A kötővonalnak több típusa és azon belül számos módosulata létezik.
Ha ÁRKÁDOS kötésű a kézírásod, az vajon mit jelenthet?
Attól függően, hogy az árkádos kötésmódon belül melyik változat jellemző rád, szociális közegben lehetsz kissé zárkózott, óvatos, bizalmatlan, tartózkodó magatartású. A külső befolyásolástól igyekszel elzárni magadat, belső feszültség, szorongás, szabály és normakövetés, célszerű, tudatos cselekvés is jellemezhet. Extrém esetben titkolózást, őszintétlenséget is takarhat.
Tehát pusztán a betűkötésed módja rengeteg infót ad rólad, de hogy ezek közül melyek jellemzőek rád, azt a többi írásjegyed tükrében lehet csak biztosra mondani.
Az alábbi minta árkádos írással készült, írója szabálykövető, kissé visszafogott kamaszlány.

2018. augusztus 19., vasárnap

A KRITIKA.

Nagyon nem mindegy, kitől kapjuk a kritizáló szavakat. Mikor, milyen megfogalmazásban nyújtják át nekünk? Miért fogalmazódnak meg a másik félben a vélt vagy valós hibáinkat előtérbe helyező gondolatok? Mi táplálja és mi a célja a minket illető ítéletnek?

A kritika őszinte véleményt is takarhat, így rávilágíthat olyan tulajdonságainkra, amelyeken érdemes lehet változtatni. De a kritizáló fél saját hiányosságai, félelmei kivetítése is lehet, ezáltal megalapozatlan, burkolt irigység, mellőzöttség érzése fogalmazódhat meg benne.

Mások rólunk alkotott véleménye erősíthet, de akár gyengíthet is bennünket.
A kézírásban a kritikai hajlam, a csipkelődő magatartás a szúrós, szöges vonalakban nyilvánul meg. A szúrós végvonalak, szöges kötésmód, szúró "t" áthúzás elsődleges jelei lehetnek, hogy bökölődő személlyel állunk szemben. A kézírás azonban e viselkedés kiváltó okát, tápláló forrását is megmutatja.

A kritikus ember a rólunk alkotott negatív véleményét fogalmazhatja meg, ami ha szemtől-szembe történik, máris megalapozhatja a konfliktushelyzetet. 50%-ban rajtunk múlik hogy kezeljük ezeket a szituációkat.......!


Ha nem egyenes a kritikus személy, és csak a hátunk mögött "nagylegény", akkor rosszindulatú pletyka áldozatai vagyunk!
De nem csak minket érhetnek bántó szavak, van úgy, hogy mi bírálunk valakit. Ilyenkor érdemes lenne elgondolkodnunk, hogy helytálló, jogos-e véleményalkotásunk vagy bennünk is valami "más" munkálkodik.
AZ ÍRÁS KÖTÖTTSÉGE.

Írás közben sokszor fel kell emelnünk az íróeszközünket. Tehetjük ezt gyakran, minden betű után, az adott betűhöz tartozó ékezet kitétele előtt, vagy akár egy egész szót is megszakítás nélkül leírhatunk, amikor az ékezeteket is csak utólag helyezzük el.

A gyors írással eleve együtt jár a kötöttebb íráskép, de ebben az esetben sem mindegy, hogy ez mennyire megy az olvashatóság rovására. 

Lassabb írás esetén gyakori az indokolatlan kézfelemelés, ami akár nehézkesebb, vontatottabb képet is mutathat. De láttam már lassan író embert erősen kötötten írni, ami társkapcsolati problémákra, nehézkes gondolkodásra is utalhat.

Minden egyes kézfelemelés egy-egy "lélegzetvételnek" felel meg, így adva számomra információt fizikai, lelki és szellemi síkon nyújtott tevékenységeidről. A kötöttség-kötetlenség mértékétől függően láthatóvá válik milyen a vitalitásod, az életritmusod, mennyire vagy dinamikus. Milyen az alkalmazkodó-, problémamegoldó képességed, milyen a lelkiállapotod. Hogy gondolkodsz, van-e önállóságigényed, milyen a változáshoz való viszonyod. De fény derülhet szorongásaid, bizonytalanságod okára is.


A felső írásminta a tanult normánál kötöttebb, írója lendületes, diplomatikus egyén.

Az alsó írásminta (duktum) adója, a maga kötetlen írásával önállóságigényről, elemző gondolkodásról tanúskodik.

TE KERESED VAGY KERÜLÖD?
Az írásod egészét kell vizsgálnom, hogy megállapíthassam, hogyan viselkedsz konfliktushelyzetben.
De pusztán lágy, gömbölyded vonalaid, vagy szögesebb, mereven létrehozott formáid is már megmutatják, hogy kezeled az ilyen szituációt.
Ha viszont viselkedésed mögé is szeretnék látni, ha nem csak az érdekel, hogy mit teszel, hanem az is, hogy miért, akkor néznem kell, hogy állod meg a helyedet szociális közegben, milyenek társas kapcsolataid. Tudsz-e, akarsz-e alkalmazkodni és azt milyen indíttatásból teszed. Mekkora a benned dolgozó akarat, megfelelési vágy. Fontos, hogy viselkedsz döntéshelyzetben, gondolkodásmódod sablonkövető vagy természetes.


A felső írásminta, konfliktuskerülő személytől származik, aki tart az olyan helyzetektől, ahol fel kell vállalnia magát.

Az alsó írást adó kompromisszumkereső személynek mindig van véleménye és adott helyzetben nem fél konfrontálódni, ha ki kell állnia magáért, de fontos szempont számára, hogy mindeközben senkinek ne sérüljenek az érdekei.

2018. augusztus 15., szerda

HA A KIALAKULT KONFLIKTUSHELYZET PROVOKÁCIÓ KÖVETKEZMÉNYE!
Néha előfordul, hogy a beszélgetőpartnerem arra kér, bizonyítsam be, hogy a grafológiának van létjogosultsága és valóban feltárja a kézírásból a személyiséget.
Na nem, biztos nem fogok bele semmilyen bizonyítási eljárásba. Azt gondolom, mindenkinek szíve-joga saját véleményt formálni, de érdemes elgondolkodni....
Ha öltözködési stílusunk, ha az ahogy berendezzük az otthonunkat, ahogy a szekrényünkben elrendezzük a ruháinkat, amilyen rend szerint éljük az életünket és osztjuk be az időnket, ahogy viszonyulunk embertársainkhoz, személyiségünkről árulkodik, vajon a kézírás mitől lenne más....
Életünk minden mozzanatában benne vagyunk, minden információt hordoz rólunk. Írás közben is ugyanúgy megnyilvánulunk, megmutatjuk magunkat, mint minden más cselekedetünkben.
A válaszom ennyi.

A KONFLIKTUS.

Már a szó hallatán negatív gondolataink támadnak. Konfliktus helyzetben érdekek, nézőpontok, vélemények ütköztetése zajlik, mely számunkra sokszor kellemetlen, hiszen ki szereti a konfrontálódást!
Pedig, ha belegondolunk teljesen természetes, hogy időnként ilyen helyzetbe kerülünk. A különböző neveltetés, temperamentum, az eltérő gondolkodásmód, értékrend, néha szembekerül egymással. Más számodra, más számomra az érték, mást tartunk jónak, rossznak, mások a vágyaink, a céljaink.
Legyen szó párkapcsolatról, egyéb családi-, munkahelyi-, vagy bármilyen társkapcsolatról, elkerülhetetlenek az olyan szituációk, ahol ki kell állnunk magunkért, érdekeinket meg kell védeni!
Általában az az "elfogadott", a szerethető tulajdonság, ha kerülöd az ilyen helyzetet, s nem keresed az összetűzésre alkalmas pillanatot. Sokszor aki kerüli a konfliktust - bár neki is van véleménye, gondolata a kialakult helyzetről -, nem mer megnyilvánulni, kiállni önmagáért. Aki viszont keresi, az nem biztos, hogy a "balhé" kedvéért teszi, csak igyekszik olyan helyzetet teremteni, hogy kimondhassa, ami belülről feszíti.

Személyiségkép felállításnál vizsgálom, hogy konfliktus kerülő vagy kereső vagy-e. És a már kialakult konfliktus helyzetben hogyan veszel részt. Higgadtan érvelsz, a kompromisszumot keresed, vagy vehemensen veted bele magadat és csak azt tartod szem előtt, hogy te kerülj ki győztesen belőle.

Sokszor nem is azzal van a baj, hogy szembe kell állítanunk egymással nézeteinket, hanem azzal, ahogy az ilyen helyzeteket kezeljük. Kimondatlanul is harcként éljük meg, amelyben támadunk, védekezünk. Nyerni akarunk saját igazunk megvédésével, miközben a másik fél szempontjait sokszor figyelmen kívül hagyjuk. Pedig milyen jó is lenne, ha toleránsabbak, előítélet-mentesek és figyelmesebbek lennénk érdekeink érvényesítése során.
HA NEM KÉZZEL ÍRSZ...

A grafológia kézírás és rajz elemzéssel foglalkozik. De mi a helyzet, ha valaki csak részben vagy egyáltalán nem tudja a kezét írásra használni? Ha a kéz, mint kivitelező - írást létrehozó - szerepét a láb vagy a száj veszi át?
Sajnos sok ember születésétől kezdve, vagy élete során kerül olyan állapotba, hogy részben vagy egészben kiesik életéből a kézhasználat lehetősége. Ilyenkor a kéz szerepét a lábak, lábujjak, a száj veheti át.
Lábbal ugyanúgy lehet fésűt, evőeszközt, telefont, ecsetet használni, mint tollat. Sok gyakorlással szintén képes olyan finom mozgásokra, mint a kéz.
Az agyi funkciók ebben az esetben nem a kéz által kerülnek a papírlapra, de a betűalakítások, a formák létrehozása épp úgy egyediek. Így a lábbal, szájjal létrehozott írások is tükrözik az írást adó személyiségét.

2018. augusztus 9., csütörtök

GYORS ÍRÁS.
Az írásod sebessége az általános pszichés tempódat mutatja meg. Milyen a készenléti állapotod, az ingerfelfogásod és feldolgozásod. Munkatempódról, reakcióidődről, életritmusodról is felvilágosítást ad.
Azonban az sem mellékes, hogy ha gyorsan írsz, az mennyire megy az íráskép, a formaalkotás, a közérthetőség rovására. Amikor az írásod tempóját vizsgálom, akkor azzal együtt figyelem, hogy megtudod-e, akarod-e őrizni a betűk alakját, vagy inkább csak mész kapkodva előre, nem figyelve arra, hogy mit hagysz magad után.
A gyors írás ugyanis a gyors helyzetfelismerés, reagálás, tettrekészség és gyors munkavégzés mellet, felületes nemtörődöm viselkedést is takarhat.
Az alábbi írásminta gyors tempójú, ritmusos és nagy produktív sebességű.
LASSÚ ÍRÁS.
Mit jelenthet, ha az átlaghoz képest lassabban írsz?
Természetesen nem mindegy, hogy ez a "lassúság" csak mérsékelt vagy kimondottam lassú. Biztos te is észrevetted már, hogy ha így írsz, milyen a munkavégzésed, az életritmusod, a reakcióidőt. Ugye, hogy lassabb? Ahogy élsz, ahogy cselekszel, ahogy viselkedsz, úgy fogsz írni is - hiszen az is egy cselekedet, egy munkavégzés.
Élettempód mérsékletesebb, a munkádat lassabban, előfordulhat, hogy körülményesebben végzed. Viszont lehet, hogy meggondoltabb, figyelmesebb, alaposabb és türelmesebb vagy, mint az, aki gyorsan ír. Ez megint csak attól függ, hogy az írástempód lassúsága mellett milyen a produktív - alkotó - sebességed.
Az alábbi írásminta átlagosan lassú kézmozgás eredménye.
MOZGÁSHANGSÚLYOS ÍRÁS.
Ha a kézírásod tanult normától alakiságában olyannyira nagy eltérés mutat, hogy a betűk akár az olvashatatlanságig leegyszerűsödnek, az ováljaid minimálisra szűkülnek, a hurokszárak szárrá redukálódnak, akkor az írásod mozgáshangsúlyos.
Mire lehet következtetni mindebből?
Attól függően, hogy forma-, vagy mozgáshangsúlyos az írásod, láthatóvá válik gondolkodás területén a lényeglátásod, munkavégzésed hatékonysága, érzelmi tölteted, impulzivitásod. Kapcsolatteremtési készséged, önmagadhoz való viszonyod.
Az alábbi írásminta a gyors kivitelezésű egyszerűsített formáival, mozgáshangsúlyos írás.

FORMAHANGSÚLYOS ÍRÁS.
A kisiskolás korban tanult normaírás elsajátítása során azt tanuljuk, hogy minden megformált betű jól felismerhető legyen. Másik betűhöz való kapcsolásnál, pedig a létrehozott szó is egy egységet alkotva szintén felismerhető, jól olvasható legyen.
Természetesen folyamat velejárója, hogy személyiségünk alakulásával együtt írásunk is változik. Így az eredeti formaalkotásunk is, jellemvonásainknak megfelelően változnak. Természetünknek, habitusunknak, gondolkodásmódunknak, stb. megfelelően akár a felismerhetetlenségig is.



Ha betűid formailag nem esnek át nagy változáson - azaz a betűk jól felismerhetőek - , ha az oválok, hurkok térfoglalóak, akkor az írásod formahangsúlyos.

2018. augusztus 4., szombat

MITŐL HITELES EGY GRAFOLÓGUS?
A válasz látszólag egyszerű. Pedig nem, mivel sok mindentől függ, hogy valaki mitől is lesz hiteles.
Gondoljatok csak vissza arra, amikor kiderült egy több éve praktizáló fogorvosról, hogy voltaképpen soha nem is volt orvosi végzettsége és úgy látta el a betegeket. (Az, hogy ez hogy fordulhatott elő talán mellékes is.) Viszont milyen sok ember ült be a keze alá és adta szájról-szájra, hogy hozzál menjél, mert jó fogorvos. Ő vajon hiteles "szakember" volt, és ha igen, akkor miért?
Mitől lesz számodra hiteles egy grafológus?
Számít, hogy mit hallasz másoktól róla, ami mindenképpen befolyásolja a saját vélemény alkotásodat, még ha te személyesen nem is tapasztalsz semmit róla.🙂 Fontos, hogy te mivel fordulsz hozzá és milyen elvárásokat támasztasz felé. Meghatározó lesz, hogy "mit kapsz" tőle, mennyire leszel emberileg, szakmailag elégedett vele. Nem utolsó sorban pedig lényeges, hogy grafológusi végzettséggel rendelkezzen.
Egy grafológusnak empatikusnak, megértőnek, figyelmesnek kell lennie és megfelelően kell alkalmaznia az egykor tanultakat. Ahogy szoktam mondani, nem attól jó egy grafológus, ha azt mondja, amit te szeretnél hallani, hanem attól, ha azt kapod, ami az igazság.
CSAK POZITÍVAN⁉️ - szerintem

Szinte mindenivel megesett már, hogy nehezebb élethelyzetbe került. Ilyenkor az embert aggódás, szorongás, félelem gyötri, rettenetesen érzi magát és ennek akár hangot is ad. 

Úgy érzi ő a legszerencsétlenebb a világon, és kérdések kínozzák, hogy miért pont vele történik ez a sok szörnyűség. Ekkor legtöbben a környezetében - természetesen segítő szándékkal - pozitív gondolkodásra ösztönzik. Ne gondolj rosszra, csak pozitívan, nem lesz semmi baj....

Csak pozitívan! ! Ne is mond, ne is gondold, ne is érezd, hogy másként lesz!

Szerintem azonban, csak akkor tudsz pozitívan gondolkodni, ha azt, ami gyötör, ami bánt, ami félelemmel tölt el, azt át tudod élni, megtalálod rá a magyarázatot, helyre tudod tenni magadban és végül el tudod engedni. Amíg ez nem megy, addig halott dolog a jóra fókuszálni.
Ha a gödör mélyén csücsülsz, nehéz elhinni, hogy egyszer ki tudsz onnét kecmeregni. 

A pozitív gondolkodás egy folyamat eredménye. Ha már el tudod engedni, ami rossz, akkor tudsz hinni abban, hogy lehet jobb is. Az átállás nem döntés kérdése, hanem az elengedés folyamatának része, eredménye.
Lépésről-lépésre.

2018. augusztus 3., péntek

CSAK POZITÍVAN!
Innét-onnét is sokat hallani: Gondolkodj pozitívan!

Ebben a témában is rengeteg cikk, könyv, blog született. Sokan, sok szakember is zászlajára tűzi e mondatot. Természetesen én is azt gondolom, hogy saját érdekünkben nem szabad beletemetkezni abba, ami negatív, ami lehúz, ami visszatart, de....
Nagyon sok kézírásban látom, hogy ez milyen nehezen megy. Nehezen megy, mert az író személy életében folyamatosan jelen vannak a napi problémák, félelmek gyötrik, önértékelési problémákkal küzd, vagy belép az életébe egy betegség, egy szeretett személy elhunytával veszteség éri.

Zaklatott lelkiállapotban, egy kilátástalannak tűnő élethelyzetbe kerülve nem egyszerű gondolatainkat pozitív irányba terelni.
Van, aki azt mondja, minden csak döntés kérdése!?
Valóban csak ennyi lenne.....?
SOROK.
2.

A soroknak nem csak az alakját és a formáját, hanem a közöttük lévő távolságot is szoktuk vizsgálni.
A soraid közötti kicsi, nagy, csökkenő vagy növekvő, esetleg rendszertelenül ingadozó távolság is sok információt hordoz rólad. Szociális térben való mozgásodról, kapcsolatteremtési képességedről. Tervező és szervező készségedről. Önállóságigényedről, esetleg támaszkeresésedről.
A soraid közötti távolság vizsgálata is megkívánja, hogy más íráselemekkel összevessük és csak akkor alkossunk véleményt, ha minden oldalról meg vannak támogatva az adott, rád jellemző tulajdonságok. 
Az egész írástömb, az írás sebessége, nyomatéka, a margók iránya, formája, t betűid áthúzása, a szavaid közti távolság vizsgálata során azonos eredményeknek kell "kijönnie".
A alábbi mintán mind a szó, mind a sorközök nagyok.

SOROK.
1.

Bármiről is legyen szó, például egy nagy volumenű terv, elképzelés végrehajtásáról, a munkahelyeden a feladataid elvégzéséről, vagy otthon a vacsora megfőzéséről, mindenki másként áll az előtte álló feladathoz.
Lehet, hogy immel-ámmal állsz neki, mert muszáj. Vagy, hatalmas lendülettel, egyből bele a közepébe, amely lendület, akár ki is tarthat a munka végéig, de lehet, hogy hamar alább hagy és a befejezés már nyögvenyelősre sikeredik.
Előfordulhat, hogy kicsit nehezebben veszed rá magadat, de közben megjön a kedved és a befejezés is ennek megfelelő lesz. De az is lehet, hogy tele energiával és lelkesedéssel viszed végig, ami elterveztél.
Mindezt soraid alakjából és irányából fogom tudni megállapítani!
De ez még nem minden!
A munkához való viszonyodon kívül még rengeteg dologról fognak árulkodni a soraid formája, futása. Emelkedő, süllyedő vagy egyenes soraid a benned megbújó testi, lelki energiamennyiségről, lendületről árulkodnak. Domború, homorú, hullámos, egyenes formájú soraidból meg lehet állapítani, hogy érzelmileg mennyire vagy kiegyensúlyozott. Gondolkodásod mennyire rugalmas, milyen az alkalmazkodási képességed, életvezetési stílusod.
Az alábbi írásmintán a sorok hullámosak és kifejezetten süllyedőek.

2018. augusztus 2., csütörtök

MI VAN, HA NEM TALÁLOD EL!?

Elég sokan szokták ezt a kérdést feltenni.
Igen, sajnos a kérdésben benne van a feltételezés, hogy az írásod elemzése, és a rólad alkotott véleményem csak valami vaktában lövöldözés lehet a részemről, ami vagy bejön vagy nem.

Ők sajnos nem tudják, hogy a grafológiai nem egy handa-banda "valami". Régen rossz lenne, ha hasra ütés szerűen próbálkoznék véleményt alkotni valakiről. Belegondolni is rossz, hogy ez milyen következményekkel járna.
Tény és való, hogy nem minden esetben tudja 100%-osan visszaadni a teljes személyiséget, mivel sok olyan körülmény befolyásolhatja az írásképedet, amelyek mindegyikéről nem tudhatok, de 90-95%- ban helyesnek fogod tartani, elfogadod a véleményemet.
Ahogy láthatjátok sok mérés előzi meg a véleményalkotásomat, szóval, hogy csak találgatnék, az nagyon nem helyes feltételezés!
Igyekszem csak olyan megállapításokkal eléd állni, amelyeket több oldalról is megtámogatnak az írásjegyeid.
ÉLETED RAJZA.
Hogy ki, mit rajzol le a pappírra, az egyén függő. Van, aki sokat és részletesen, van, aki keveset és csak jelzés értékűen.
Van, aki kora gyermekkorától a szülői házat, a nagyszülői házat, az óvodát, az iskolát, az életét meghatározó személyeket is megformázza, akár évszámokat, helyszíneket is feltüntet. De fontos történéseket is lerajzolhat.

A csatolt rajz alkotója azonban nagyon szűken méri az információt magáról. Egész gyermekkorát finoman szólva borúsan látja. Nem fordít időt a részletek kidolgozására, nem akar róla "beszélni". Az útlezárással is azt akarja jelezni, hogy azt a korszakot maga mögött akarja hagyni, el akarja felejteni. Az azt követő időszak azonban csupa jóról árulkodik.
A teljes elemzés közzétételére nem kaptam engedélyt, de talán ez érthető is, még akkor is, ha ezt név és egyéb adatok nélkül tettem volna.
Az életút rajzodat elemezve kicsit másként látlak, mint, ha a 6 motívum rajzon keresztül akarnálak megismerni. Más, több, tőled is és tőlem is többet kíván.
A megjelenített elemeken kívül, azonban ugyanúgy vizsgálom az egymáshoz képest való elhelyezést, a színhasználatot, a nyomóerőt, a kidolgozottságot, a vonalminőséget, a tendenciát.

2018. augusztus 1., szerda

ÉLETÚT RAJZ.
Ha arra vállalkozol, hogy egy ilyet készítesz....., akkor készülj fel egy időutazásra. Az életútrajz elkészítésekor ugyanis vissza kell tekintened a gyermekkorodra, a fiatal felnőttkorodra, az egész eddigi életedre és azt kell papírra vinned.
A visszaidézett emlékek papírlapra kerülését egy nehéz folyamat előzi meg. Fel kell idézni a régmúlt eseményeit, melyek olyan érzéseket hoznak felszínre, amelyeket a múltban éltél át. Ez egy nagy lelki munka, melynek eredményeként csodálatos rajzok szoktak születni. 
Van, akinek könnyebben, van, akinek nehezebben megy az emlékek előhívása, feldolgozása. Akinek több a jó, mint a rossz emléke, az akár szárnyra is kaphat a feladattól, de akad olyan is, aki csak egy-egy pici részletet fog lerajzolni idős kora - tehát a sok-sok megélt év - ellenére is.
Ami szép volt és jó érzéseket kelt benned, boldogabb időszaka volt az életednek, az kidolgozottabb, részletesebb, színesebb. És most a papírlapon is szívesen fogsz foglalkozni azzal az időszakkal. Ami fájdalmasabb, több negatív tartalmat hordoz, szomorúsággal tölt el, az másként fog megjelenni a rajzodban.( Ha megjelenik egyáltalán.)
Életút rajzot gyermek és felnőtt is készíthet. Gyermek esetében ugyanolyan információkat hordozhatnak az életútrajzok, mint a többi gyermekrajz, amelyekről már meséltem. Sőt! Az is láthatóvá válik, életének mely időszaka él benne elevenen, melyre nem emlékszik vissza szívesen. A felnőttek életút rajzai már egy sokat megélt, megtapasztalt emberről fognak szólni, számukra a visszaemlékezés, az általuk kiváltott gondolatok képi megjelenítése akár egy terápiás gyakorlatnak is tekinthető.
Az életút rajz elemzése tőlem is többet kíván, mint a Taraczközi rajzteszt.
Ezeket a rajzokat néhányan bekeretezik, kiteszik otthonaik falára, mint egy fényképet, hogy mindig emlékeztessék őket az élet szép eseményeire.

Hozzá tartozik a napi rutinunkhoz, hogy időről-időre belenézünk a tükörbe. Már a napot azzal indítjuk, hogy az éjszaka arcunkba vésett nyoma...