Általános és középiskolás koromban is teljesen egyértelmű volt, hogy, ha fogalmazást írtam, a külalakra kivétel nélkül mindig 5-öst kaptam.
De miért is?
Mert szabály- és normakövető gyerekként, engedelmes, megfelelési kényszeres voltam. A környezetem megkövetelte, hogy az legyek, így az is voltam. Ha az adott keretből ki szerettem volna törni, egyből utamat állták, hogy ne járjon sikerrel a próbálkozásom.
A minap kezembe került egy 16 évesen, gimi 2. osztályában írt fogalmazásom, ami erősen formahangsúlyos, merev, minden egyediséget nélkülöző írásképet mutat.

Természetesen minden gyermeknél más ütemű a fejlődő képességek, megszerzett ismeretek beépülése a cselekedetbe, gondolkodásba, így a személyiségbeli változások is gyermekenként eltérőek.
Akárhogy is van, 16 éves korban már nagyon nem ott kell tartani, ahol annak idején én tartottam. Minél később engedünk teret a gyermek igazi énjének, annál nehezebben tud felépülni és kiteljesedni a személyisége. Amíg ez nem történik meg, addig olyan, mintha a nagyvilágból csak egy szobányi területen mozoghatna.
Na így lesz valaki "későn érő"!
Hagyni kell gyermekünket, hogy a maga ütemében alakuljon, váljon azzá, aki igazán ő maga. Terelgetni lehet, de engedni kell repülni, szárnyalni, saját hibáiból tanulni.