2018. június 29., péntek


SZÁMÍT-E MIRŐL ÍRSZ NEKEM?

Azt tanítják nekünk grafológusoknak, hogy a kért írásmintát nem kell elolvasni, mert nem a tartalom a fontos, ami akár befolyásolhat is bennünket, ezáltal félreviheti az elemzést!
Szerintem nagyon nagy baj lenne, ha "ennyi" félre vinne minket.
Az elemzésnek objektívnek, személyemtől függetlennek kell lenni, tehát nem szabad, hogy a levél tartalma befolyásoljon. Van olyan grafológus ismerősöm, aki azt állítja nem olvassa el a kapott írásmintákat, csak az egyes elemeket vizsgálja. Én azonban mindig elolvasom, hiszen lehetnek az író személynek betűmódosulásai - pl. n, m betű u-ra; d betű a-ra; h betű l-re és u-ra - és ha nem olvasom el, nem tudom milyen betűt akart eredetileg leírni. 

Ha elolvasom, megtudom mit szeretne közölni a másik fél. Ezt az infót, azonban "félreteszem" és az elemzés alatt vagy után újra "előveszem". Ekkora kiderül, hogy igazolva lesz-e a levél tartalma. Amit állított benne igaz-e vagy sem, s ha nem, akkor miért írt mást, mint a valóság.

Ez a való életben is így van. Ha találkozunk valakivel, az első találkozás során kialakul róla egy kép és a további találkozások alkalmával tapasztaltak, megerősítik vagy cáfolják az első benyomásunkat. Ez a megismerés folyamata.
INGADOZÓ DŐLÉSSZÖG.

Minimális ingadozás, elhajlás természetes, mint ahogy hangulatunk, érzelmeink, értelmünk is folyamatosan változik! Ez szükséges is, a másokkal szembeni megértés, elfogadás esetén. Jól alkalmazkodni, másokra nyitottak lenni nem tudunk, ha merevek vagyunk, ha csak önmagunkra koncentrálunk, ha nem vagyunk kompromisszum készek!
Erős, tendencia nélküli ingadozás, azonban bizonytalan, határozatlan, megbízhatatlan embert takarhat. De így írhat az önmérsékletre képtelen, szenvedélytől túlfűtött, ingerlékeny ember is, akinek ítélőképessége, realitásérzéke gyenge.
Az is előfordulhat, hogy nem az egész írás, hanem részelemeinek dőlésszöge ingadozik. Attól függően, hogy a felső, a középső, vagy az alsó zónában, úgy az egyén életében a vágyak, az akarat, vagy az érzelem területén mutatkozik ingadozás.


Az alábbi minta kissé becsapós, látszólag ingadozó dőlésszögű, de az elemzés után megállapítottam, hogy 85%-ban balra, 9%-ban álló, 6%-ban jobbra dől. Ő egy kissé introvertált, magába forduló, de kompromisszum kész, alkalmazkodó egyén.
JOBBRA DŐLT ÍRÁS.

Ha jobbra döntöd az írásodat, akkor extrovertált személyiség vagy. Nem zárkózol el, közvetlen, nyitott ember vagy, aki szeret új ismeretségeket kötni. Tudsz és akarsz is alkalmazkodni. Tetteid érzelem vezéreltek, sokszor ösztöneid irányítanak, szenvedélyesség jellemez. Döntés helyzetben nem hezitálsz, általában gyorsan döntesz, de gyors írás sebesség mellett ez felületességet, átgondoltság hiányát is jelentheti. Extrém esetben önmagad feladását, belső tartásod hiányát, sodorhatóságot, befolyásolhatóságot is jelenthet.



Minél nagyobb mértékben döntöd jobbra az írásodat, annál igazabbak lehetnek rád a negatív jellemzők! Természetesen pusztán a dőlésszög nem elég a megítélésedben. Fontos információkat hordoz rólad, de mint mindig itt is érvényes, hogy EGY JEL NEM JEL!


BALRA DŐLT ÍRÁS.

Ha így írsz, akkor introvertált típus vagy, aki jobban érzi magát egyedül vagy kisebb társaságban. Nagyobb társaságban feszélyezve érezheted magadat, alkalmazkodási nehézségeid miatt. Dolgozni is inkább egyedül szeretsz. Szívesebben vagy szemlélője a körülötted zajló eseményeknek, mint résztvevője. A visszafogottság nálad sokszor önfegyelemmel is párosul. A balra tendáló betűk múlt felé fordulást, emlékekbe merülést is jelezhet, melynek hátterében feldolgozatlan gyermekkori traumák is állhatnak. A téged ért sérelmeket képes vagy hosszú ideig dédelgetni a lelkedben, kevésbé vagy képes a megbocsátásra, felhánytorgatsz dolgokat, de akár mély önsajnálat is jellemezhet, melynek következtében "szívesen" bántasz másokat vagy bünteted önmagad. Minél nagyobb mértékben dőlnek balra a betűid, annál nagyobb teret ölthetnek benned a negatív jellemzők!




Természetesen itt is nagyban befolyásolja az analízis eredményét a sorok, a kötésmód, a margó tartás, a sebesség, az ékezetek által mutatott kép.
A csatolt mintán igyekeztem balra dönteni a betűimet. Nem volt egyszerű. Ezért is nehéz írást hamisítani, hiszen hamisításkor olyan tulajdonságok írásjegyekben való megnyilvánulását kell utánozni, amelyekkel nem rendelkezik a hamisító!

2018. június 27., szerda

AZ ÍRÁS DŐLÉSE.
Három írásdőlés változatot különböztetünk meg, attól függően, hogy álló, balra döntött vagy jobbra döntött az írásod. De nézzük milyen lehetsz, ha nem dőlnek sem jobbra, sem balra a betűid!
ÁLLÓ ÍRÁS.
Tudatos ember lehetsz, aki alaposan megfontolja a döntéseit.Igyekszel összhangba hozni a szíved és az eszed által diktáltakat. Nem hagyod, hogy érzéseid eluralkodjanak rajtad. Cselekedeteidet következetesség jellemezheti. Viselkedésed kompromisszum kész. Fontos számodra, hogy önmagadban és körülötted is harmónia legyen. Szereted az előre látható, kiszámítható dolgokat, ellentétben a váratlan helyzetekkel.
Ha enyhe ingadozást sem mutató, nagyon merev az írásod, akkor az makacsságot, távolságtartást, befelé fordulást is jelenthet. Vélemény alkotásod megingathatatlan, a sajátodén kívül nem szívesen fogadsz el más nézőpontot. Az ilyen írás akár barátságtalan, aggodalmaskodó, rideg embert is takarhat, aki fél kilépni saját komfort zónájából.
Hogy a fentiek közül melyik jellemző rád, az még az írásod sebességétől, soraid futásától, margó tartásodtól, ékezeteidtől, kötésmódodtól is függ!


Az alábbi álló írást adó egyén igyekszik megőrizni belső tartását, viselkedését folyamatos kontroll alatt tartja. De a néhol balra, néhol jobbra hajló betűk megmutatják, hogy kész engedni ezen a feszültséggel járó helyzeten. Szereti, ha a dolgok irányítását kézben tarthatja, de nem ragaszkodik mindenáron saját elképzeléseihez.
A JÖVŐ MEGJELENÉSE A KÉZÍRÁSBAN.

A sokat emlegetett múlt rányomja bélyegét a jelenünkre, de meghatározza a jövőnket is. 
Hogy fenntartásokkal, pesszimistán, vagy örömteli várakozással tekintünk rá, azt az írásunk is megmutatja. A jövőt a papír jobb oldala jelképezi. Az írástömb jobb lapszélhez viszonyított elhelyezése - az írás dőlése, a sorok futása - fogja többek között elárulni, miként állunk a jövőhöz. 

A múlt és a jelen együttes vizsgálata szükséges ahhoz, hogy láthassam mi okozza a jövőbe vetett hitet vagy ellenállást. Tehát itt sem elég csak a jobb oldalt nézni.
Talán már ti is látjátok mennyire összefügg a grafológiában minden mindennel, ezért is lenne hiba egy elemet kiragadni belőle. Mint ahogy a mindennapi életben is oly sokszor helytelenül, egyetlen tulajdonság alapján ítélünk meg valakit!






Az alábbi szöveg hullámos sorai több helyen szinte belepréselődnek a jobb oldalba, de nem az író személy jövő orientáltsága miatt, így az adott írásminta pusztán csak illusztráció a jobb margó szemléltetésére.

2018. június 25., hétfő

A JELEN NYOMAI A KÉZÍRÁSBAN.
A múlt történései, eseményei hatására gondolkodunk, viselkedünk és cselekszünk a jelenünkben. Tehát, amit ma teszünk, az a tegnap, a tegnapelőtt és azelőtt....... tapasztalásának eredménye.
Így, ha meg szeretném tudni milyen a viszonyod a múltaddal és annak egyes részeivel, akkor nem elég a bal lapszéltől való távolságtartásodat vizsgálnom. A jelened megélését, társas kapcsolataidban való részvételedet, szociabilitásodat is kell néznem. Gyermekeddel, pároddal, szüleiddel, barátaiddal való kapcsolatod, értékrended, gondolkodásmódod, mind erősíthetik vagy gyengíthetik a múltaddal való kapcsolatodat!
A sorok futásában, azok és a szavak közötti távolságban, a betűkapcsolásokban, a páros betűkben, a betűelemek kapcsolásában, a zónák kidolgozottságában, egymáshoz való viszonyában, az ékezetekben, a törzsvonalakban, az írás dőlésében mind ott van a jelen, a múltunkkal együtt. Ezek vizsgálata nem csak azt mutatja meg, hogy valamit hogyan, hanem, hogy miért úgy csinálsz ahogy.
Természetesen nem kell, hogy a múlt MÚLT-ként lebegjen a fejünk fölött. Hányan mondják, hogy csak úgy van jelened és jövőd, ha a múltat elengeded. Való igaz, hogy rossz emlékeket nem kell dédelgetni, de sokszor az veszi el az ember életét, hogy minden energiájával az " elengedésen" dolgozik.

A csatolt írásmintán mind a bal, mind a jobb margó nagynak mondható, de az egyén így is biztosít magának elég mozgásteret a papírlapon.
A MÚLT MEGJELENÉSE A KÉZÍRÁSBAN.

Minél idősebbek vagyunk és életünk során minél több dolog történik velünk, annál nagyobb részt ölel fel életünkből a múltunk és annál nagyobb hatást gyakorol ránk, ami természetesen az írásunkban is megmutatkozik.
Sokan vannak, akik szeretnék elfelejteni a múltjuk egyes részeit. Sokan dolgoznak azon, hogy megszabaduljanak attól a tehertől, amit rájuk rakott.Vagy van aki pusztán igyekszik nem foglalkozni vele.
Viszont bármit is csinálunk a múltunk formált, alakított olyanná bennünket, amilyenek vagyunk. Jelenünket a múlt tapasztalataira építve éljük. S ezen tapasztalatok birtokában viszonyulunk - ki így- ki úgy - a jövőnkhöz.
Magunkat úgysem csaphatjuk be, a kézírásunkban pedig tetten érhetőek a múltbéli tapasztalások.
Hogy ki hogy viszonyul a múltjához, szívesen gondol-e rá, vissza-vissza húzzák-e a jó emlékek, vagy éppen ellenkezőleg, a hárítás, a múlttól való távolságtartás jellemzi-e a viselkedésünket, azt az írástömbünk - tehát az egész általunk leírt szöveg együttese - papírlapon való elhelyezése mutatja meg.
A papírlap bal oldala a múltunkat szimbolizálja, tehát az írástömb ahhoz viszonyított elhelyezése a múltunkhoz való viszonyunkról adhat információt. Természetesen ahogy már megszokhattátok a grafológiában egy jel több jelentést is hordozhat magában, tehát ha valaki rátapad a bal margóra, az nem feltétlenül a múlthoz való ragaszkodást, ha eltávolodik, akkor nem minden esetben távolságtartást jelent. Ha csak ezt nézném, az nagy tévedéseket eredményezhetne!
Az alábbi írásminta pusztán egy illusztráció, arra, hogy milyen és mekkora távolságot lehet tartani a bal lapszéltől. (De mindenképpen érdekes a szinte egyenes formájú, hatalmas bal margó. Nem is beszélve a szintén nagy felső, jobb és alsó margóról.)

2018. június 24., vasárnap

FÉRFI A GRAFOLÓGUSNÁL.


Mi nők rendszerint többet gondolkodunk - vagy inkább agyalunk - mindenen, okkal, de akár ok nélkül is jár az agyunk. Szeretünk mindent kézben tartani, minden problémát megoldani, mindenre gyógyírt keresni. Minket nem csak a tények, de a miértek is foglalkoztatnak.
Többet foglalkozunk a saját és mások lelkivilágával. Nagyobb bennünk önmagunk megismerésére a vágy. Többet vívódunk, aggódunk, akár indokolatlanul is.
Mi előbb fordulunk orvoshoz, pszichológushoz, természetgyógyászhoz vagy bárki máshoz segítségért, ha szükségét érezzük vagy ülünk le a barátnőnkkel beszélgetni. Így a megbízóimat is javarészt hölgyek teszik ki.

Az nagyon ritka, ha egy férfi keres fel. De ha felkeres, akkor az számomra is tagadhatatlanul nagy élmény. Különösen, ha önmaga elemzését kéri.
Ők sokszor úgy érzik, a problémájuk majd megoldódik valahogy. Kevésbé nyitottak és nem is szívesen kérnek segítséget. Ezért is nagy öröm számomra, ha azt látom, hogy őket is egyre jobban érdekli a grafológia. Szuper, hogy kérdeznek, hogy egyre többen komoly érdeklődést mutatnak a szakma iránt.

Köszi Fiúk!


AZ ALSÓ ZÓNA.

Az alsó zóna mélyre nyúló vonalai, a térölelő, telt alsó hurkok azt mutatják, hogy számunkra nagy jelentőséggel bírnak az anyagi javak, a testi örömök, a szexualitás. De, hogy ezek közül melyik és milyen mértékben, azt a nagyság, a forma, a többi zónával való viszonya és az írás egyéb jegyei határozzák meg.

Erotikus vágyaink, szexuális igényeink, elfojtásaink, tudatalatti tartalmaink is itt mutatkoznak meg. Hogy szeretünk, mit adunk és mit kívánunk szexuális téren! Hogy a szex megélt vagy csak vágy.

A nyomatékos nagy alsó zóna utalhat arra is, hogy reakcióink, cselekedeteink ösztön vezéreltek.

A csatolt mintán minimális hurokkal vagy hurok nélkül képzettek az alsó zónás betűk.

2018. június 21., csütörtök

A KÖZÉPSŐ ZÓNA.

A középső zóna a mindennapok helyszíne. Kidolgozottsága, magassága, szélessége, a betűk egymáshoz való viszonya, esetleges törése, horpadása elárulja milyen viszonyban vagyunk önmagunkkal. Hogy mozgunk szociális közegben, milyen érzéseket táplálunk családtagjaink, munkatársaink iránt. Miként éljük a hétköznapokat, miként cselekszünk, s mindeközben, hogy érezzük magunkat

A felső zónával egybevetve, megmutatja milyen a viszonyunk saját szellemiségünkkel. Az alsóval, a szexualitásunkról árulkodik. Feltárható belőle mely terület az erősségünk, mely a gyengeségünk és azt hol, hogyan kompenzáljuk. A saját középzóna hangsúlyos írásomon látszik, hogy számomra a mindennapok, azok megélése, az érzelmi élet fontos. 




A FELSŐ ZÓNA.
A felső zóna a szellemi törekvéseink, álmaink, reményeink, vágyaink, ambíciónk megjelenésének színtere. A zónában kialakított hurkok magassága, szélessége, térfoglalása, megmutatja mennyire fontos számunkra a szellemi fejlődés, az új ismeretek megszerzése, mennyire foglalkoztatnak bennünket elméleti kérdések. A tanultakat tudjuk-e alkalmazni a mindennapokbanSzeretünk-e álmodozni, vannak-e vágyaink, ha igen, akkor ezeket mennyire visszük bele a hétköznapjainkba. Tervező vagy inkább kivitelező típusok vagyunk.
De fontos vizsgálni a hurkok folytonosságát, esetleges töréseit, a középső- és alsó zónához való viszonyát, arányát is! Az sem mindegy mely betűt vizsgáljuk, mert mást jelenthet például a nagy hurok a k betűnél, mást a t-nél megjelenő + hurok.


Az alábbi bár kamaszírás, így más elbírálás alá esik, mint az érett felnőtt írás, de látványosak a felső zónába felfelé kúszó domináns, törzsvonalak, hurokszárak.


GRAFOLÓGIAI ZÓNAELMÉLET

A kézírás elemzésének megkönnyítésére alkalmazza a grafológia a pszichológiából átvett zónaelméletet.


A fa rajzot ugyanúgy, mint az írást három zónára - övezetre - tudjuk bontani.
A lombkorona a felső zónának, a fa törzse a középső zónának, a gyökérzet az alsó zónának felel meg.A törzs "feladata", hogy egyensúlyt teremtsen az intellektus és az ösztönök között. Ahogy az írás középső zónája a szellemi, a tudatos életünk és a tudatalattink, az ösztöneink között.







Éppen attól függően, hogy "melyikben töltünk több időt", melyik kidolgozottabb - esetleg a másik rovására -, tudjuk meghatározni, hogy ki hol, melyik területen érzi jól, otthonosan magát. Mely terület az erőssége, mely okoz nehézséget.

2018. június 20., szerda

HA VALAMI "ROSSZAT" LÁTOK A KÉZÍRÁSBAN!

Az elemzésre jelentkezők többsége határozottan felhívja a figyelmemet arra, hogy ha valami negatív tulajdonságot, személyiségjegyet, rossz szokást látok az elemzés során a kézírásában, akkor csak nyugodtan mondjam meg, ne aggódjak, nem fog megbántódni!

Természetesen ez nem igaz, mindenki megbántódik, ki kicsit, ki nagyon, de senki nem fog örülni annak, ha szembesítve van azzal, ami nem szép és jó vele kapcsolatban. Van, aki látszólagos lazasággal kezeli a dolgot: Ja, ja tényleg ilyen vagyok, nem mondtál újat! 

Van aki hevesen tiltakozik, hogy nem, ő nem ilyen, meg hát éppen nem is úgy írt, ahogy szokott! - és igyekszik meggyőzni az igazáról.
Eredendően jók vagyunk, de mindaz, amin keresztül mentünk, megyünk, ami körülvesz bennünket, alakít, formál, hol egy kicsi jót, hol egy kicsi rosszat ad hozzá a személyiségünkhöz. Nem vagyunk tökéletesek, arra ott vannak az angyalok.
Grafológusként nem az a feladatom, hogy felsoroljam a hozzám forduló jó és rossz tulajdonságait és főleg nem ítélkezhetek.

Az elemzés során meg fogom ismerni, az írást adó személyt, s látni fogom többek között azt is, hogy "mit engedhetek meg" magamnak, mire van szüksége. Mindenkinek annyit adok, amennyit szerintem elbír. Mást kap, aki biztos és stabil önismerettel, én-képpel rendelkezik. Mást, aki érzékenyebb és rosszul tűri a kritikát. Neki biztos nem sorolom fel az ötvenkettő negatív vonását. Alapvetően azt gondolom a megbízónak mindent tudnia kell, de nem mindegy mit és hogyan adok át, mert a véleményem nem rombolhat.
Ami jó, ami pozitív, ami előre visz, ami erény, azt kell erősíteni.
MIT SZIMBOLIZÁL A 6 MOTÍVUM?
A KÍGYÓ.

Egyrészt a hitélet szimbóluma, másrészt fallikus szimbólum is. Ezért nem mindegy, hogyan véleményezek egy adott rajzot. Nem mindegy, hogy a vallási hit vagy a libidó nyilvánul meg a kígyóban. Elemzés során ezt szem előtt kell tartanom, beszélgetés során is ki kell rá térnem.



A kígyó elhelyezése, alakja, nagysága elárulja a szexualitáshoz való viszonyodat. Elfogadod, megéled, vágysz rá. Vagy testileg, lelkileg elutasítod, vágyaidat elfojtod. Más értelmet nyer a véleményezés, ha párkapcsolatban élsz, mást, ha jelenleg egyedül vagy. A kígyó a kísértés jeleként is felbukkanhat a rajzon, megmutatva ezzel, hogy mennyire adod meg, adod át magadat az esetleges csábításnak. 


A rajzolóm pillanatnyilag érzelmei össztűzében áll. Jókora bizonytalanságról tanúskodik a rajza. Káosz van a fejében, a gondolatai csaponganak, érzelmi élete zilált. De ebben a zűrzavarban van egy kis könnyedség, lazaság, nemtörődömség is. A "határozott fejű" kígyó pusztán beállt a sorba!
MIT SZIMBOLIZÁL A 6 MOTÍVUM?
AZ ÚT🤔.

Az általad rajzolt út egyrészt jelentheti az eddigi életutadat, mit éltél át a rajzolás pillanatig. Másrészt, milyennek ítéled a jelen helyzetedet, mennyire kiszámítható vagy mennyire bizonytalan, kilátástalan a helyzeted. Harmadrészt a jövőbe vetett hited erejét.
Iránya, alakja, szélessége, elágazásai, a rajta lévő esetleges akadály megmutatja, döntéshelyzetben hogyan viselkedsz, és a döntésed eredményének megéléséről is árulkodhat, de céltudatosságodról, határozottságodról is informálhat.
Ha őszinte vagyok - főleg minden értelemben -, akkor vállalom az érzéseimet is, nem csak a véleményemet. A fa és a nap rajza gyenge nyomatékkal, az út, a kígyó közepessel, a malac, a ház, a kerítés határozottan erős nyomatékkal készült. A rajzoló hisz önmagában, céljaiban, határozott gondolkodás jellemzi, kissé makacs, olykor meggyőzhetetlen! Érzelmeit azonban nem vállalja fel olyan mértékben, mint ahogy ő állítja. 



A következő rajzoló határozott ember benyomását kelti. Olyan, aki tudja mit akar. Nem tűri a mellébeszélést, a konkrét, kézzelfogható dolgokat fogadja el. Hiszem, ha látom, ha tapasztalom. Kissé merev, de van benne némi játékosság is. 

Beszélgetésünk során elmondta, hogy minden téren őszinte embernek tartja magát, mivel mindig elmondja a véleményét. Én inkább azt mondanám, belső késztetése van, hogy mindenről véleményt formáljon és azt megossza a környezetével, de ez nem azonos az őszinteséggel.
MIT SZIMBOLIZÁL A 6 MOTÍVUM?
A KERÍTÉS.

Szimbolikusan azt a mozgásteret jeleníti meg, amelyben élsz. Ha szorosan körülöleli a házadat - és még kaput is "elfelejtesz" rajzolni rá -, akkor egyrészt szűk mozgásteret biztosítasz az EGODNAK, másrészt nem élsz minden lehetőséggel, amit az élet kínál és igyekszel nem kimozdulni a komfortzónádból. Ha nincs kerítésed vagy alacsony, nyitottabb, befogadóbb típus vagy. Az sem mellékes, hogy miből és milyen magasra építetted a kerítésedet, mennyire zárod ki a külvilágot, mennyire zárod be és véded önmagad. 

Az alábbi rajz kidolgozottsága, részletgazdagsága analitikus, elemző gondolkodású személyt takar. Ha történik vele vagy a környezetében valami, őt a a miértek, az okok is foglalkoztatják. Érzékeny lelkivilág jellemzi, fokozottan reagál az őt körülvevő történésekre. 


Ennek ellenére igyekszik az eszére is hallgatni, döntéshelyzetben nem megadni magát a szíve által diktáltaknak. Nyitott személyiség, szereti a 
társaságot, de nem enged mindenkit magához közel. Igénye van az emberek közelségére, de önmagának is nagy teret szeretne, nem viseli jól a korlátozást.
MIT SZIMBOLIZÁL A 6 MOTÍVUM?
A NAP.

A Napod elhelyezése a papírlapon, mérete, sugarai elárulják mennyi energiával rendelkezel. Lendületes, derűs, optimista vagy pillanatnyilag lankadt, fáradt, rossz hangulatban vagy. Kidolgozottsága megmutatja, hogy racionális vagy érzelem vezérelt gondolkodás jellemez. Mennyire tudsz adni és fogadni szeretetet, de esetleges pszichés problémákról is informálhat.


A csatolt rajz napocskája nyelvet ölt.....nesze nektek érzelmek, mondja a rajzoló.

Elmondása szerint van önbizalma, holott a fa kivitelezése másról árulkodik. Beszélgetésünk során kiderült, hogy ismert, baráti társaságban valóban van, de kilépve a komfortzónából már nincs is akkora. A korona kialakítása makacsságról, meggyőzhetetlenségről árulkodik, a rajzoló kifejezetten érzelmi alapon hozza meg döntéseit.


A forma alkotás, kidolgozottság kissé hányaveti, egyes elemei inkább csak jelzés értékűek, mutatva ezzel, hogy sok minden nem számít, lesz, ami lesz! Ő még halad azon az úton, ami az érettség felé vezet, de nincs is ezzel semmi baj, hiszen ő még egy nagyon fiatal ember, sokat fog még tapasztalni, változni.


2018. június 17., vasárnap

MIT SZIMBOLIZÁL A 6 MOTÍVUM?
A FA.

A fa az érzelmi életet szimbolizálja. Ha magasabbra rajzolod, mint a házat, akkor döntéseidet jobbára érzelmi alapon hozod meg. De mérete, kidolgozottsága a benned lévő életenergia nagyságáról is tanúskodik. 
A korona csupasz ágai, vagy a levelekkel gyümölcsökkel teli lombos fa rossz hangulatról, pesszimista gondolkodásról, vagy önbizalomról, optimista életszemléletről mesélhet. Megmutathatja mennyire vagy precíz, gondoskodó és mennyire adsz mások véleményére.A fád törzsének vastagsága, formája azt jelzi, hogy önbizalmad, érzelmeid mennyire stabilak vagy megingathatóak.

Az arányos gyökérzet egészséges ösztönéletet - hagyomány tiszteletet, családi gyökerekhez való ragaszkodást - mutat, míg a túlságosan nagy arra utalhat, hogy sokszor ösztönösen, esetleg indulatból cselekszel. A gyökér hiánya, vagy talajvonal rajzolása elfojtott ösztönéletet, elutasítást jelenthet. Mindezen túl az is számít a lap mely részére rajzolod, milyen típusú a fád és a többi motívumhoz viszonyítva hogy helyezkedik el.


A mellékelt rajzon minden a lehető legegyszerűbben lett kivitelezve. A rajzoló igyekszik a lehető legkevesebbet mutatni magából, de pont ettől a hallgatagságtól beszédes. Érzelmeit igyekszik kordában tartani, viselkedése heves indulatoktól mentes. Különválasztja a szív és az ész által diktáltakat. Nem szívesen enged magához közel senkit, ez egyben a védekezési stratégiája is. A másoktól való távolságtartás ad számára egy belső biztonságot. Sokszor nem adja át magát a benne dolgozó érzelmeknek, folyamatos kontroll alatt tartva önmagát!
MIT SZIMBOLIZÁL A 6 MOTÍVUM?
A HÁZ.

A ház nagysága, formája azt mutatja mit gondolsz önmagadról, önbizalomhiányról, vagy túlzott önértékelésről is árulkodhat. Ablakainak-ajtajainak száma, elhelyezése, mérete a külvilághoz való viszonyodról ad képet. Nyitott, érdeklődő típus vagy, aki szereti megélni az életet vagy inkább zárkózott, aki passzív és távolról figyeli a világ történéseit. A tetőd cserepezése azt mutatja, mennyire érzed szükségesnek a befolyásolás, a külvilág elleni védekezést. A füstölgő kémény azt jelezheti, hogy a benned felgyülemlett feszültséget le tudod-e vezetni valamilyen formában.
Mást árul el rólad, ha csak homlokzatot és mást ha perspektivikus házat rajzolsz. Vállalva önmagad, megmutatod ki vagy, vagy igyekszel a lehető legkevesebbet láttatni magadból.
De ugyanúgy fontos a többi motívumhoz viszonyított nagysága, elhelyezése, kidolgozottsága is.

AZ ALÁBBI RAJZ NAGYON BESZÉDES, RENGETEG INFORMÁCIÓT ELÁRUL A RAJZOLÓRÓL!!

Szereti intenzíven élni az életet, mindenből kivenni a részét. Érzelem vezérelt, döntéseiben inkább a szívére hallgat, mint az eszére. Szeret adni is és kapni is. Mind a negatív, mind a pozitív érzéseket mélyen átéli. Bár optimistán tekint a jövőbe, sem önmagában, sem döntéseiben nem biztos. Folyamatos bizonytalanságban él, vívódással vannak teli a napjai. Önértékelési problémái, bizonytalansága miatt folyamatos külső megerősítésre vágyik.

De ragadjuk ki a házat!

A ház arról mesél, hogy a rajzoló "túlságosan" nyitott, szinte keblére öleli a világot. Felfedi önmagát mindenki előtt és bárkit közel enged magához. Semmi energiát nem fordít önmaga védelmére, ezzel kihasználhatóvá, sebezhetővé válik. De megmutatja azt is, hogy nincs takargatni valója, már-már naivan őszinte. Az érzelmek és a feszültség ilyen szintű vibrálása, megfelelő feldolgozás és levezetés hiányában egyszer akár kidönthetik a ház falát.
DR. TARACZKÖZI ISTVÁN RAJZTESZT.

Felnőttrajz elemzés esetén a 6 motívumból álló Taraczközi rajztesztet alkalmazom. A 6 motívum a ház, a fa, a nap, a kerítés, az út és a kígyó. A legjobb, ha golyóstollal készül, mert akkor barázdamélységet és vonalélességet is tudok vizsgálni.
A laptartás, az íróeszköz választás, a motívumok felsorolásszerű, vagy képi megjelenítése, egymáshoz viszonyított elhelyezése, nagysága, kidolgozottsága, esetleg plusz, nem kért elem megjelenítése mind információt hordoz magában. Rajzoltatás előtt sokan mondják, hogy jaj, már ezer éve nem rajzoltak, vagy csak pálcikaembereket tudnak rajzolni. Ennek nincs jelentősége!

Természetes, hogy ha már hosszú ideje nem rajzolunk, akkor nem is tud fejlődni a rajzkészségünk. Megragad azon a ponton, amikor "befejeztük ", tehát kb. 10-12 éves korunknak megfelelő szinten. De az akkori formákat már az érett felnőtt gondolkodásmódjával, vágyaival, érzelmeivel, lelki energiájával töltjük meg tudattalanunk segítségével.

Felnőttrajz elemzéssel önmagában nem foglalkozom. Általában íráselemzés kiegészítéseként szoktam alkalmazni. De mutatok majd néhány rajzot, hogy lássátok mit is lehet kiolvasni belőlük.

2018. június 16., szombat

A GYERMEK A CSALÁD TÜKÖRKÉPE.

Gyermekrajz és íráselemzés során azt látom, hogy érzi magát a gyermek a bőrében, mit gondol önmagáról, családjáról és tágabb környezetéről. Hogyan viselkedik társas kapcsolataiban. Hová helyezi magát a világban, miként viszonyul annak dolgaihoz. A vele történtek hogyan hatnak rá, az átélt élmények hogyan formálják. A vizsgálat során kicsit közelebb kerülök a lelkéhez, érzéseihez, gondolataihoz, de sok információt megtudhatok családjáról is.
Amit ő érez és gondol, azt a szülő - a barátok, közvetlen és tágabb környezete - generálja. Megmutatja az esetleges problémákat, amelyek megoldásra várnak, ugyanúgy mint a jól működő, harmonikus együttélést is.


A FENTIEK NEM AZ EDDIG ÉS AZ EZUTÁN KÖZZÉTETT ELEMZÉSEKRE VONATKOZNAK, HANEM "ÁLTALÁNOSSÁGBAN" ÍGY VAN! 

Gyermekünk génjeinken kívül életszemléletünket, értékrendünket, nevelési módszerünket is magában hordozza.
DISZGRÁFIA - írászavar - JELEI A KÉZÍRÁSBAN!


Az írászavar hátterében észlelési zavar és mozgáskoordinációs probléma is állhat. De térbeli-időbeli tájékozódás nehézsége vagy látás és hallás probléma is okozhatja.
 
Megjelenését tekintve megkülönböztetünk formai és tartalmi diszgráfiát.
Az előbbinél az írás külalakja csúnya, a betűk kilóghatnak a sorból, az egész íráskép rendezetlen.
Az utóbbinál a külalak elfogadható, de a gyermek a gondolatait nem tudja megfogalmazni és papírra vetni.
Általános jellemzőknek mondhatjuk: Hullámzó vonalvezetés, ingadozó betűméret, a hasonló betűk között eltűnnek a különbségek. A szótávolság ingadozó. Erős nyomatékkal, görcsös ceruzafogással, gyakori megszakítással hozza létre az írást.


Mind a diszgráfia, mind a diszlexia súlyos lelki problémákat vonhat magával. Az olvasás, írás kudarcai a gyermeket szorongóvá, agresszívvé tehetik, önértékelése sérülhet, ami egyéb területen is gyengébb teljesítményt eredményezhet. A fel nem ismert képességzavar miatt a gyermek környezete kritikával illetheti, ami további életét megnehezítheti.
DISZLEXIA - olvasási zavar - JELEI A KÉZÍRÁSBAN.


Az olvasási - és beszéd - zavar megjelenésének számos kiváltó oka lehet. Az idegrendszer fejlődésében, működésében fellépő zavarok, de kiválthatják negatív környezetei tényezők, lelki problémák.
Az olvasási zavar a kézírásban is megmutatkozik. Betűsorrend tévesztés, egybe-külön írási nehézség, hosszú-rövid hangok megkülönböztetésének hiánya, csúnya, esetenként olvashatatlan íráskép jellemezheti.


Van olyan gyermek, akit a diszlexia egyéb területen is akadályoztat és egész iskolai éveire rányomja a bélyegét. Enyhébb esetben az íráson kívül minden más tantárgyból kitűnő is lehet. Figyelmeztető jeleket már óvódás korban fel lehet fedezni, így időben logopédus segítségét lehet kérni!

2018. június 15., péntek

BALKEZESSÉG.

Miért nem mindegy, hogy bal - vagy jobbkezes vagy?

Vegyük két nagyon egyszerű példát: Jobbkezes írásnál a balra dőlt betűk múltban élést, visszahúzódást, gátoltságot, távolságtartást, de akár önzést is jelenthetnek. A balkezes írásnál ez a dőlésszög természetes. Jobbkezesnél a hullámos, ereszkedő sorvezetés rosszkedvet, depressziót csalódást, tagadást rejthet, balkezesnél ez szintén természetes.
 


Sőt az sem mellékes, hogy az író személy esetleg balkezesnek született, de átszoktatták és jobb kézzel ír. Illetve írástechnikája kanalazó vagy tolótechnika.
Ha nem tudom a kezességedet, akkor is vannak rá utaló jelek az írásodban, de a kezesség ismeretének hiánya félrevezető is lehet!
KÁBÍTÓSZER FÜGGŐSÉG, ALKOHOLIZMUS.

2.
Az alkohol hasonlóan hat az idegrendszerre, mint a drog. Tartós fogyasztása ugyanúgy személyiségromboló hatású. 


Az írásminta eredete: Mai magyar grafológia.
Az alkoholista ember írása torzult, szabálytalan, rendezetlen. Betűi deformáltak, sorirányt nem tud tartani, dőlése ingadozik. Kontrollvesztettség hiányában az ékezetek hiányozhatnak. Aránytalanság, rezignált, elnagyolt vonalak jellemzik.
KÁBÍTÓSZER FÜGGŐSÉG, ALKOHOLIZMUS.

1.
A drog és az alkohol a központi idegrendszerre hatva megváltoztatja a közérzetet, hangulatot, magatartást, s végül függőség kialakulása esetén az egész személyiséget.
A személyiség torzulása döntésképtelenséget, ezzel együtt befolyásolhatóságot von magával. A függő gondolatai csak önmagára irányulnak és erőteljes érzelmi ingadozások jellemzik.
 

Az írásminták eredete: Vékony Györgyi gyűjteménye.
A megváltozott személyiség, megváltozott írásképet eredményez! Rengeteg jel mutathatja, hogy kábítószerfüggő írását tartjuk a kezünkben.
Az egész írás lassú, görcsös, rendezetlen. Sok javítást, pacát tartalmazhat. Szabályokat figyelmen kívül hagyó, ingatag, talajvesztett embert takar.

2018. június 14., csütörtök

NEURÓZIS.


Szorongással járó mentális zavar. Fóbiás, megrögzött cselekedetek, megszállottság jellemzi a beteget. Gondolatai negatív irányba terelődnek. Negatívan ítéli meg önmagát, önértékelési problémákkal küzd. Sokszor az ilyen beteg agresszív és hisztériás. 

E betegség kapcsán is láthatjuk, hogy a szorongás🙁 szinte minden pszichés betegségnél kísérő jelenség. Így az arra jellemző írásváltozások az ő írásukban megfigyelhetőek!

Hozzá tartozik a napi rutinunkhoz, hogy időről-időre belenézünk a tükörbe. Már a napot azzal indítjuk, hogy az éjszaka arcunkba vésett nyoma...