2019. június 26., szerda

AZ ÖNMEGVALÓSÍTÁS.

Amikor azt tudod mondani: Igen, ez vagyok Én!, amikor ki tudod bontakoztatni a benned lévő tehetséget, képességeket, amikor azzal foglalkozhatsz, amit szeretsz és amiben jó is vagy, ha boldog vagy, ha a lelkedben béke van, akkor mondhatod el magadról, hogy megvalósítottad önmagad.
Általában csak akkor kapjuk fel a fejünket, és mondjuk valakire, hogy megvalósította önmagát, ha valami nagy, látványos dolgot tesz le az asztalra. Holott lehet, hogy a szomszédban három gyermeket nevelő anyuka is, azzal, hogy a családjának él, megvalósította önmagát, csak közben nem volt tűzijáték és trombitaszó.

Erre a példára lehet, hogy sokan azt mondanák, semmi köze az önmegvalósításhoz, holott mindenkinek más a fontos, más a célja az életben, másban leli örömét, más teszi boldoggá.
Ahol, amiben boldog vagy és önmagadat adhatod a legjobb tudásodnak megfelelően, ahol jól érzed magadat, az a te utad. A legkisebbnek hitt cél sokszor sokkal többet ér, mint amit világmegváltónak gondolunk. ( De akár vitatkozhattok is ezzel.)
A saját utad megtalálása és ezzel együtt önmagad beteljesedése, a kézírásod zónaarányaiban, az írásod szabályosságában, dinamizmusában, dőlésében, tagolásában, a kivitelezés nyomatékában és ritmusában, valamint az aláírásod szöveghez viszonyított méretében fog megmutatkozni.
NÖVEKEDÉS ALAPÚ SZÜKSÉGLETEINK.

Ezek a kognitív, az esztétikai szükségleteink és az önmegvalósítás igénye.
Ha testileg, lelkileg ( !) rendben vagy, akkor lépnek be az életedbe ezek az igények.
A kognitív szükséglet a tudásvágyadat, a körülötted lévő világ megismerését, az ismeretek elsajátítását, a szellemi fejlődésre való hajlandóságodat foglalja magába.
Az esztétikai igény, hogy rendezett és harmonikus legyen benned és körülötted minden, hiszen így tudsz tudat alatt is felkészülni a csúcsélményre, a benned rejlő képességek, készségek kibontakoztatására.
Ahogy igyekeztem összeszedni és levezetni Maslow-val kapcsolatos ismereteimet, jöttem rá, hogy valóban kicsit sántít ez a rendszer. Nagyon nagy az átjárás a szintek között, közel sem biztos, hogy szükség van az egyik igény kielégülésére, hogy a következőre szintre léphess és az sem feltétlenül biztos, hogy az egyik ember szükségletei ugyanazok, mint a másiké. Sőt!
Ettől függetlenül kiválóan alkalmazható az elmélet a grafológiában, mert alapjaiban jól rá tud mutatni a működésedre és segít feltárni, hogy számodra melyek a fontos dolgok az életben, mik van a te piramisod egyes fokain.

2019. június 17., hétfő

HOGYAN TOVÁBB?

Amíg a hiányalapú szükségleteink nem elégülnek ki, addig nem is tudunk gondolni a továbblépésre. Amíg valamely szinten nem kapjuk meg, ami elégedetté tesz bennünket, addig feszültség, szorongás kínozhat, ami nem is engedi, hogy feljebb lépjünk.
(Az már lehet, hogy csak a személyes véleményem és tapasztalásom, hogy a feszültség sokszor mégsem akkora probléma, hogy feljebb ne lehessen lépni. Ha az egyénben akkora az akarat, elszántság és igény, akkor felverekszi magát a további fokokra, viszont mivel hiányos alapokat hoz magával ezért nem fogja magát jól érezni, frusztráltan, gátlásokkal teli igyekszik beteljesíteni, megvalósítani önmagát.)
A Maslow-piramison való feljutás olyan egyszerűnek tűnik. Haladunk lépésről lépésre, itt is - ott is megkapva, megszerezve, ami épít bennünket, és a csúcsot elérve megtapasztaljuk a Kánaánt.
Plusz tudjuk, hogy a személyiségelméletek - mint Maslowé is - csak általánosságban igazak. Ha egyénre levetítve nézzünk, akkor ezek az elméletek mindenkinél, mindenki életében más és más formát öltenek.
Ebben az esetben például lehet, hogy valakinek tökéletesen megfelel, ha "csak" a hiányalapú szükségletei vannak kielégítve, aki így is boldog és elégedett és meg sem fordul a fejében, hogy más is lehet ezen a szinten túl.
A lényeg, hogy bárhol is tartasz, bármit is csinálsz, érezd jól magadat a bőrödben. 
AZ ELISMERÉS IRÁNTI IGÉNY.

Ha a szeretet iránti igényünk ki van elégítve, akkor kezdünk vágyni arra, hogy elismerjenek, tiszteljenek, becsüljenek bennünket. Fogadjanak el és értékeljenek minket pusztán a személyünknél, vagy a teljesítményünknél fogva.
De milyen érdekes és elgondolkodtató, hogy vannak, akik nem érzik maguk körül a szeretetet, vagy úgy érzik, hogy nem szereti őket senki és ennek a szeretetnélküliségnek a hiányát elismerések által akarják pótolni. Pedig a kettő nem ugyanaz!
De ezen a szinten mutatkozik meg az önbecsülés, önértékelés is, ami viszont csak akkor tud pozitív irányt venni, ha a 3. szinten maradéktalanul megkaptuk a szeretetet. Hiszen ha szeretettel fordulnak felénk, az pozitívan befolyásolja a saját magunkról alkotott képünket, ezáltal többre és jobban értékeljük magunkat. De valahol ezen a lépcsőfordulón alakul ki az is, hogy bár fontos a külső megerősítés, de a legfontosabb, hogy ez belső meggyőződés által is sikerüljön. Hogy elhiggyem és tudjam magamról, hogy mennyit érek, kívülről jövő vélemények nélkül is.
A kézírásodban az öntudatosság megléte vagy annak hiánya, az önmagadról alkotott kép, a külvilág rád gyakorolt hatása, ami megválaszolja, hogy hogy működsz Maslow-piramisának negyedik fokán.

2019. június 13., csütörtök

LELKI TÁRS.

A szakirodalmat és minden egyéb írásos megnyilvánulást olvasgatva elbizonytalanodtam kit is nevezünk, nevezhetünk lelki társnak.
Eddig azt gondoltam, hogy akár a barátunk, barátnőnk is lehet lelki társunk, az olyan ember, akivel meg tudjuk osztani a legbensőbb érzéseinket, gondolatainkat, aki mellettünk áll minden helyzetben, akire mindig számíthatunk, aki mellett fejlődik a legbensőbb Én-ünk.
Viszont megnyitva a sokadik google találatot, azt olvastam, hogy nem, nem! Lelki társ csak a párunk lehet, aki lehet, hogy csak ebben az életünkben, de akár egy előző életünkben is már a lelki társunk volt. Minél "régebbi" a lelkünk, amivel ebben a földi létben jelen vagyunk, annál nagyobb az eshetősége a több újraszületéskori találkozásunknak a párunkkal, aki ugye a lelki társunk.
Sehogy nem sikerült maradéktalanul elfogadnom ezt és az ehhez hasonló gondolatmeneteket, hiszen egy barátsághoz vagy egy jó ismeretséghez is alap, hogy hasonlóan gondolkodjunk, hasonló értékrendet képviseljünk, hogy az Én és a Te között megértés, figyelem, tisztelet, bizalom legyen.
És végre megtaláltam, ami engem igazol. E szerint rokon lélek lehet barát, rokon, de egy jó ismerős is, akivel megvan a közös rezgés, akinek a társaságában kölcsönösen jól érezzük magunkat.
A legértékesebb lelki kapcsolat ideális esetben tényleg a párunkkal köt minket össze. A szerelem, a közös élmények, egymás támogatása miközben a lelkünk összefonódik, egy magasabb szintre emeli a kapcsolatunkat. De barátokra és más értékes kapcsolatokra is szükségünk van.

2019. június 5., szerda

A SZERETET, A VALAHOVA TARTOZÁS IGÉNYE.

Mert szeretve lenni és szeretni jó, azaz nem csak az a fontos, hogy téged szeressenek, hanem, hogy te is tudjál adni szeretet. Ezen a szinten sokan csak fel alá járkálnak, mert nem tudnak szeretni! A valahová, valakihez tartozás viszont csak úgy valósul meg, ha a szeretet kölcsönös.
Persze lehet egyedül is, remeténk élni, de tartalmas emberi kapcsolatok - amelyben egymás elfogadása, megértése és a gyengédségé a főszerep - nélkül a piramison való feljutás, az Én kiteljesedése nem tud megvalósulni.

A szülői házból hozott minta, a szüleid irántad érzett és kimutatott szeretete, vagy annak megvonása nagyban meghatározza hogy ezen a szinten hogy fogsz tevékenykedni.
Szeretet éhes emberként mindig, mindenhol figyelmet követelsz magadnak, vagy emocionálisan fegyelmezetten, empatikusan és a másik félre koncentrálva élsz?

2019. június 4., kedd

BIZTONSÁG IRÁNTI IGÉNY.

A Maslow-piramis második szintjén a biztonság iránti igényünket kívánjuk kielégíteni.
Ide tartozik, hogy legyen a fejünk fölött fedél, ahol otthon, védett helyen érezhetjük magunkat, ahova minden számunkra frusztráló személytől, helyzettől visszavonulhatunk.
Fontos tudni, hogy csak úgy lépdelhetünk fel egyik lépcsőről a másikra, ha az adott szinten kielégülésre találnak az igényeink.
Magadon is megfigyelheted, hogy csak akkor fogsz vágyakozni például egy jó könyv elolvasására, ha már nem kínoz az éhség és jól be tudod valahova vackolni magadat. Na akkor jöhet, egy jó regény.
Nagyon sokan leragadnak ezen a szinten és átformálják a maguk igényeire. Mert ugye kinek mit jelent a biztonság?
Sokan mennyi mindent beáldoznak az anyagi, egzisztenciális biztonság érdekében és toporognak egy életen át a második lépcsőfokon, megfosztva magukat a teljes élettől!
FIZIOLÓGIAI SZÜKSÉGLETEK.

Ide tartoznak az alapvető - azaz a létfenntartáshoz szükséges - szükségleteink. Az éhség, a szomjúság csillapítása, a tisztaság iránti igény, az alvás, a légzés, a szex, stb. Ha ezek a szükségletek kielégülnek, akkor alakul ki bennünk az igény, hogy egy fokkal magasabbra lépjünk.
Ha nagyon leegyszerűsítjük, akkor mindenki tapasztalhatja ezt napi szinten a saját életében is. Haza esel munka után éhesen, fáradtan, miközben tudod, hogy még itt is vár rád egy csomó feladat. Mit csinálsz? Hát tuti, hogy nem ugrasz neki vasalni, főzni, vagy a számítógépen dolgozni, hanem először eszel, iszol, esetleg lezuhanyzol és miután rendben vagy állsz neki a tennivalóidnak.
A Maslowi- piramosan való lépegetést nem úgy kell elképzelni, hogy egy nap alatt megmászod és reggel megreggelizve -1. szint - hozzábújsz a párodhoz - 3. szint -, majd a munkahelyeden kivívod a főnököd elismerését - 4. szint -, és este 10-re megvalósítod önmagad!
Az egész életedre kivetítve kell nézni, hogy éppen hol tartasz az úton, mert ha napi szinten nézzük, akkor sokszor visszaesel az 1. vagy 3. lépcsőfokra, holott tegnap már fent voltál a 6.-on.
De az adott körülményeink - életkor, betegség, anyagi lehetőségek - is meghatározzák, hogy kinek mi tartozik bele az alapszükségletei közé. Van, aki "kiveszi" belőle a szexet, vagy a pihenést és mást tesz a helyébe. És az is egyénenként eltérő, hogy kinek melyik szint elérése válik fontossá.
Vannak, akik számára nem is létezik több, mint az alapszükségletek. Ők, akik csak a testi örömök szintjén megragadva élik az életüket, és nem is értik miről beszél az, aki meg akarja valósítani önmagát. Együnk, igyunk, legyen cigi, tévé, aludjunk 10-ig, másnap pedig megint ugyan az.
Egy pici babának elég ha tele a pocakja, ki van cserélve a pelenkája és el van ringatva, ő még nem akarja megváltani a világot. És egy idős ember sem vár már senkitől elismerést, pusztán biztonságban, segítő kezek között szeretne élni.
A grafológiai analízis során a kézírásodban fellelhető ösztönös és tudatos cselekedetek mutatják, hogy tudsz-e uralkodni egy adott szükségleten, vagy az uralkodik rajtad.

2019. június 2., vasárnap

MASLOW SZÜKSÉGLET-PIRAMISA.

Sokak számára ez is ismerős lehet. Hallottál, tanultál róla, a pszichológiában is és a grafológiában is alkalmazzuk Abraham Maslow humanista pszichológus személyiségtipológiáját.
Ez a nem is túl régi múltra - 1950-es évek - visszatekintő személyiségelmélet nagyon egyszerűen vázolja fel, hogy milyen utat kell bejárnunk pszichés fejlődésünk során. Milyen lépcsőfokokat kell megmásznunk a pszichés érettséghez.
Az elmélet alapjait a szakmában mindenki elismeri, de sokan, sokféleképpen átírták már, hivatkozva annak hiányosságaira, aktuálissá tételére.
Az emberi lélek fejlődéséhez nem lehet kihagyni egy lépcsőfokot sem, tehát muszáj lépésről-lépésre haladnunk.
De vajon mindenki eljut-e élete során a legfelső szintre, vagy megreked valamelyiken? Nos, ez függ a körülményeinktől, a lehetőségeinktől, az adott élethelyzettől, az igényeinktől!
Van, aki megrekedve a testi szükségleteinek kielégítésénél is boldognak érzi magát, és van, aki a piramis tetején sütkérezik és mégis üresnek érzi az életét!
De, hogy kinek hogy épül fel a saját piramisa, mit tart fontosnak az életben, van-e lehetősége egyről a kettőre lépni, arról majd legközelebb.
A SZANGVINIKUS EMBER JELLEMVONÁSAI.

Nos, ha te szangvinikus vagy, akkor az hamar ki fog derülni, mert társaságban rögtön magadra vonod a figyelmet, sokat beszélsz, ami a szíveden, az a szádon. A külső ingerekre maradéktalanul nyitott vagy, azokra gyorsan reagálsz.
Általában víg kedélyű vagy, ha valami mégis elveszi a kedvedet, azon hamar túlteszed magadat. Érzelmi, gondolati hullámzás jellemezhet, ami természetesen a kapcsolataidra, a munkádra is hatással lesz. Sok ismerősöd van, de ezek javarészt felszínes ismeretségek, a munkádra pontatlanság, felületesség lehet a jellemző, bár hipp-hopp meg vagy vele.
Jól tudsz alkalmazkodni, nem igényel részedről erőfeszítést valahová beilleszkedni, de ha unod valakinek a társaságát, szívfájdalom nélkül felállsz és lelépsz. Talpraesett vagy, olyan akit nem lehet eladni és a jég hátán is boldogul.
Van, aki boldog mikor meglát, mert jót lehet veled beszélgetni, van, aki nem tud elviselni, mert sok neki a pörgő, tüzes egyéniséged.
A kolerikus emberhez hasonlóan te is gyorsan írsz, erős nyomatékkal, változó kivitelezésű ékezetekkel, kisméretű jobb és bal margóval, kezdő-és végvonal nélkül.

Hozzá tartozik a napi rutinunkhoz, hogy időről-időre belenézünk a tükörbe. Már a napot azzal indítjuk, hogy az éjszaka arcunkba vésett nyoma...