2019. december 2., hétfő

A BIZALOM.

Rengeteg felületes kapcsolattal rendelkezünk. A munkahelyen, egy adott lakóközösségben, a napi postára-boltba járok, ügyet intézek során, a sok régi osztálytárs, munkatárs, a falu- és utcabeliek, az innét-onnét ismerős, mind-mind felületes kapcsolat. Velük a Hogy vagy?-on, Mi újság?-on kívül, mélyebb beszélgetéseket nem folytatunk, de ezekre is szükségünk van, mert nélkülük elszigeteltségben, impulzus hiányban élnénk.
Azonban lelki szükségleteink egyike, hogy legyen néhány ember, akivel a felszínes beszélgetéseken kívül legbensőbb gondolatainkat, érzéseinket, félelmeinket, véleményünket is megoszthassuk. Akikkel akadály- és zökkenőmentesen, őszintén kommunikálhatunk, anélkül, hogy tartanunk kellene a sértő kritikától, megvetéstől, becsmérléstől. Akik előtt felfedhetjük igazi önmagunkat, mert tudjuk, hogy segítséget, figyelmet, megértést, szeretetet kapunk tőlük.
Az ilyen kapcsolatok a bizalomra épülnek. A bizalom az a plusz, ami megindíthatja két ember között a nyílt kommunikációt és annak kölcsönössége összekovácsolhatja és egyben tarthatja azt.
(És miért néhány ember? Mert, ha mindenkit válogatás nélkül a bizalmadba fogadsz, az már nem a bizalomról szól, hanem felelőtlen kitárulkozás.)
A képen a következők lehetnek: kutya és túra/szabadtériEhhez azonban édes kevés, ha azt mondja a másik: Bennem megbízhatsz! A gonosz mostoha is ezt mondja, mielőtt átadja az almát! A bizalom kiépülése egy hosszabb folyamat, aminek nélkülözhetetlen alapja a szimpátia. A hasonló gondolkodás, értékrend, a segítőkészség, szavahihetőség, becsületesség pedig út a bizalom kialakulásához. A kölcsönös bizalom, amiben mindkét fél felvállalhatja magát, anélkül, hogy tartania kellene sérüléstől, ritka kincs.
Ha introvertált vagy, az alapvetően is - de nem feltétlenül - bizalmatlanságot vonhat maga után, aminek a jele a kézírásodban a kicsi vagy nem is létező bal margó, a nagy jobb margó, az árkádos kötésmód, a végvonal hiánya és a balra dőltség. Ha így írsz, akkor nehezebben nyílsz meg, kevesebb, de mélyebb barátságokat ápolsz, jobban megválogatod kinek, mit mutatsz meg magadból.
És te magad megbízható vagy-e? Nos, a "legjobb", ha álló írás a tiéd, de ha nem, akkor se dülöngéljen össze-vissza, sőt az egész íráskép mentes legyen az összevisszaságtól. Jó, ha a törzsvonalad egyenes és nem gond, ha nem formahangsúlyos, de mindenképpen olvasható legyen.
Persze, egy jel nem jel, sőt kettő sem, tehát minden esetben látni kell az írásod többi elemét is, hogy biztosra mondhassam: Megbízható vagy!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Hozzá tartozik a napi rutinunkhoz, hogy időről-időre belenézünk a tükörbe. Már a napot azzal indítjuk, hogy az éjszaka arcunkba vésett nyoma...